با هدف آموزش‌کار پرینترهای سه بعدی/ برنامۀ دو روزۀ «دوست علمی نانو» برگزار شد


درس : شیمی
استان : ایلام
اردو : طرح دوست علمی نانو - مرحله مقدماتی

برنامۀ دو روزۀ «دوست علمی نانو» به همت بنیاد نخبگان استان ایلام برگزار شد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای برنامه‌های توان‌افزایی و مهارت‌آموزی مستعدان‌برتر و به منظور هدایت استعدادهای دانش‌آموزی، برنامۀ دو روزۀ «دوست علمی نانو» به همت بنیاد نخبگان استان ایلام و با همکاری اداره‌کل آموزش‌و‌پرورش استان برگزار شد.

در روز نخست این کارگاه، داوود نظری؛ برگزیدۀ المپیاد آزمایشگاهی شیمی و مخترع‌برگزیده بنیاد ملی نخبگان مباحث مرتبط با شیمی آلی نوین را برای دانش آموزان ارائه داد و آنان را با پیشرفت‌های این حوزه از علم آشنا کرد.

در ادامه، کارگاه خلاقیت و کارآفرینی در شیمی توسط امیرمسعود رضا‌دوست؛ عضو هیئت علمی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و کارآفرین حوزۀ نانو برای شرکت‌کنندگان برگزار شد.

در روز دوم کلاس کارگاه هنر حل مسئله در شیمی آلی توسط بهمن طهماسبی؛ دکترای تخصصی شیمی آلی و مستعدبرتر بنیاد ملی نخبگان برگزار شد و در آن دانش‌آموزان با جدیدترین شیوه‌های حل مسائل شیمی آشنا شدند.

وی در ادامه به معرفی کاربردهای نانوکاتالیزور‌ها در تولید بنزین با عدد اکتان بالا، خالص‌سازی آب، پیل‌های سوختی، صرفه‌جویی در انرژی، پیشرانه‌های جامد موشک، تولید بیودیزل، پزشکی، رنگ، سلول‌های خورشیدی با فیلم نازک، و غیره پرداخت.

معرفی انواع پرینترهای سه بعدی و کاربرد آنها در صنعت، آزمایشگاه‌ها و دیگر بخش‌های جامعه و همچنین آموزش شیوۀ کار این فناوری، بخش پایانی برنامۀ دو روزۀ «دوست علمی نانو» بود.

به اشتراک گذاری