• یکشنبه 3 دی 1396
 • 1396/10/03

  نخستین جشنواره ملی پرواز آزاد ایران

  این جشنواره با تکیه بر توانمندی های مرکز رشد فناوری دانش بنیان خلاقیت برتر و آکادمی باشگاه هوافضای جوان ستاد هوایی معاونت علمی ریاست جمهوری در سراسر کشور برگزار خواهد شد. 

  جشنواره ملی پرواز آزاد ایران مطابق با استاندارد های جهانی برای اولین بار در ایران اهدافی چون «شناسایی استعداد ها در حوزه هوانوردی» و «تیم سازی برای شرکت در مسابقات بین المللی و جهانی» را دنبال می کند.

  این مسابقات به صورت رسمی با همکاری وزارت آموزش و پرورش تدوین شده است. محتوای آموزشی و استاندارد پرواز آزاد در بخش تئوری و عملی شامل ساخت هواپیمای مدل در دو گروه گلایدر و موتور کشی، به صورت پکیج در مدارس و پژوهش سراهای دانش آموزی توزیع و ارائه می شود.

  اولین جشنواره ملی پرواز آزاد ایران در 3 بخش «مسابقات»، «نمایشگاه» و «کارگاه های آموزشی رایگان» در چهار سطح مدرسه‌ای، شهرستانی، استانی و کشوری برگزار خواهد شد.

  علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در باره این جشنواره می توانند به سایت ستاد توسعه صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به آدرس اینترنتی iatdh.isti.ir و نیز سایت جشنواره به نشانی jampa.ir مراجعه کنند.

 • چهارشنبه 29 آذر 1396
 • 1396/09/29

  سومین المپیاد دانش‌آموزی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی

  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سومین المپیاد علمی دانش‌آموزی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در سال تحصیلی 97-1396 با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با همکاری مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان، مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی برگزار می‌شود.

  تمام دانش‌آموزان شرکت‌کننده در این المپیاد باید در سال تحصیلی جاری (1396-1397) در یکی از پایه‌های دهم یا یازدهم به تحصیل اشتغال داشته و هیچ‌گونه وقفه تحصیلی یا ترک تحصیل نداشته باشند. گفتنی است در ثبت‌نام این المپیاد محدودیت رشته‌ای و معدل برای متقاضیان وجود ندارد.

  ثبت‌نام سومین المپیاد دانش‌آموزی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی سال 97-1396 که با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود، آغاز شده است. علاقه‌مندان به شرکت در این المپیاد از روز شنبه 25 تا پایان روز چهارشنبه 29 آذرماه 1396 فرصت دارند از طریق مراجعه به سامانهhttp://oly.medu.ir  نسبت به ثبت نام در این آزمون اقدام کنند.

 • چهارشنبه 15 آذر 1396
 • 1396/09/15

  نوزدهمين جشنواره جوان خوارزمي

  به منظور ايجاد زمينه­ های لازم برای بروز، پرورش، رشد و شکوفايي استعدادها، تبليغ، ترويج و تعميق روحيه پژوهش و نوآوري و ارج نهادن به دستاوردهاي علمي و فني و آثار دانش­ آموزان و هنرجويان،بخش دانش­ آموزي نوزدهمين جشنواره جوان خوارزمي ويژه دانش ­آموزان و هنرجويان دوره دوم متوسطه در سال تحصيلي 96-1395، به شرح زير اجرا مي ­شود:

  الف- شرايط و ضوابط ثبت نام و ارائه طرح:

  1- شرکت­ کنندگان در بخش دانش­ آموزی جشنواره جوان خوارزمی، ضمن داشتن حداكثر 20 سال سن در اول مهر 1395 (متولدين اول مهر 1375 و بعد از آن)، بایستی حداقل تا پایان خرداد 1396 دانش آموز یا هنرجوی دوره دوم متوسطه واحدهاي آموزشي دولتي و غيردولتي، روزانه و بزرگسال، سما و آموزش از راه دور باشند. (داوطلبان آزاد، مجاز به شركت در اين بخش نيستند.)

  2- كليه شركت­ كنندگان بايستي براي ثبت­نام در نوزدهمین جشنواره جوان خوارزمی حداكثر تا تاریخ 19 فروردین 1396 با مراجعه به پایگاه اطلاع ­رسانی جشنواره به نشاني kharazmi.medu.irو با همکاری پژوهش­سراهای دانش­ آموزی و دبیر جشنوارهشهرستان/منطقه/ناحیه، و با تكميل فرم ثبت­ نام، نسبت به "ثبت ­نام اوليه" اقدام نمایند. لازم به ذكر است "ثبت ­نام قطعي"، منوط به ثبت و تأييد اطلاعات و تخصيص كد طرح در سامانه اينترنتي جشنواره مي­باشد.

  *تبصره: تمديد يا عدم تمديد زمان ثبت نام با رعايت مهلت معرفي طرح­هاي برگزيده استاني به ستاد جشنواره، در اختيار دبيرخانه جشنواره استان­ها خواهد بود.

  3- طراحان در زمان ثبت­ نام، با آگاهي نسبت به تسهيلات وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و بنياد ملي نخبگان، درصد مشاركت خود را تعيين نمايند. بعد از تحویل طرح­های منتخب استانی به ستاد، درصد سهم مشارکت طراحان، غیرقابل تغییر و غیرقابل واگذاری به افراد دیگرمی ­باشد. در صورت عدم شرايط ثبت ­نام، انصراف یا عدم شرکت در دفاع حضوری یک یا چند نفر از طراحان يك طرح، آن طرح مورد ارزیابی قرار نخواهد گرفت.

  *تبصره: در حال حاضر، حداقل سهم در طرح براي استفاده از تسهيلات ورود به دانشگاه، با شركت در كنكور سراسري، 50 درصد و براي استفاده از تسهيلات بنياد ملي نخبگان 45 درصد مي­ باشد.

  4- بيان پيشينه تحقيق و ذكر منابع الزامي است و صد درصد طرح بايد متعلق به طراح/طراحان شركت كننده در بخش دانش­ آموزي جشنواره جوان خوارزمي باشد. چنانچه كل يا بخشي از طرح، مربوط به فرد يا افراد ديگري باشد، طرح باطل اعلام مي گردد و  ضمن معرفي متخلفان به مراجع قانوني، طراح/  طراحان، در اين دوره و دوره بعدي از شركت در جشنواره محروم خواهند شد.

  5- چنانچه طراحان يك طرح گروهي از چند واحد آموزشي، منطقه يا استان باشند، طرح بايستي از طريق واحد آموزشي محل تحصيل طراح (1)، براي شرکت در جشنواره جوان خوارزمي معرفي گردد و چنانچه طرح به طور همزمان از چند واحد آموزشي، منطقه يا استان  ارائه شود ، از فرايند داوري حذف مي گردد.

  6- به منظور جلوگيري از آسيب­هاي احتمالي ناشي از شركت در جشنواره بر كنكور سراسري دانش­ آموزان، ارائه رضايت­نامه شركت در جشنواره جوان خوارزمي، مبني بر اطلاع از چگونگي تسهيلات جشنواره و كنكور سراسري، توسط دانش ­آموزان سال آخر دوره دوم متوسطه و والدين آنها و تأييد واحد آموزشي محل تحصيل يا پژوهش­سراي دانش­ آموزي شهرستان/منطقه/ناحيه مربوط الزامي است.

  7- با توجه به عدم عودت طرح­ها، طراحان به هنگام ارائه طرح در هر مرحله از جشنواره، نسخه­ ای از طرح (ترجیحاً اصل طرح) را نزد خود نگهداری نمایند و اصل دست ساخته فقط در موقع دفاع حضوری توسط طراح یا داور مربوط ارائه شود. در ضمن، ارائه نسخه­ ای از طرح، در هر مرحله از داوری حضوری، توسط داور یا طراح الزامی می ­باشد.

  8- طرح­های هنری بایستی در قالب عکس­هایی در ابعاد حداکثر A3 و در يك لوح فشرده (CD) ارائه شود و اصل طرح­های هنری فقط در موقع دفاع حضوری داوران استانی یا طراحان ارائه گردد. بنابراین، از تحويل يا ارسال اصل طرح­های هنری و دست­ ساخته­ها، مگر با درخواست مسئول گروه داوري و اخذ رسيد، به دبیرخانه ستاد جشنواره خودداری شود.

  9- ارائه فايل word و pdfگزارش طرح و مدارك و مستندات و ضمائم كليه طرح­هاي برگزيده استاني و اسكن فرم­هاي  ثبت­ نام، داوري استاني، عكس طراحان و طرح (با كيفيت مناسب)، كارت ملي (هر دو طرف) و شناسنامه طراحان به ستاد جشنواره الزامي است.

  10- افرادي كه در هجدهمين جشنواره جوان خوارزمي، رتبه اول تا سوم كشوري را كسب نموده­ اند، در هيچ ­يك از گروه­ هاي علمي، به صورت انفرادي يا گروهي، حق شركت در اين دوره از جشنواره را ندارند. ساير افراد شركت­ كننده در هجدهمين جشنواره، در صورت  ايجاد تغييرات اساسي در طرح خود، مي توانند آن طرح را مجدداً در جشنواره شركت دهند و يا با طرحي ديگر، در نوزدهمين جشنواره جوان خوارزمي شركت نمايند.

  11- طرح­ها باید ساخته شده و اجرا شده باشند. همچنین، قابلیت اجرای مجدد، به ویژه در مرحله دفاع کشوری را داشته باشند. لازم به ذکر است در طرح­های علوم زیستی و پزشکی و طرح­هایی که نیاز به اثبات نتایج آزمایش در مراکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی دارند، ارائه تأییدیه­ های علمی معتبر الزامی است.

  ب- گروه هاي علمي و شرايط و ضوابط داوري و معرفي طرح­هاي برگزيده:

  1- عنوان گروه­ هاي پانزده گانه علمي جشنواره جوان خوارزمي به شرح زير مي ­باشد:

  برق و الکترونيک- کامپيوتر- مکاترونیک- مکانيک- عمران و معماري- علوم زيستي و پزشکي- کشاورزي و منابع طبيعي- فيزيک و نجوم- شيمي- نانوتکنولوژی- رياضي- زبان و ادبيات فارسي- علوم ديني و قران ­پژوهي- علوم اجتماعي و روان­شناسي- هنر.

  *چنانچه طرحي در گروه ­هاي پانزده­ گانه داوري فوق قابل ارائه نباشد، با قيد عنوان "ساير" و مشخص نمودن زمينه علمي مربوط ارائه شود(مثال: "ساير: تربيت بدني"). دبيرخانه جشنواره در سطوح منطقه، استان و ستاد، آن را در يكي از گروه­ هاي مرتبط و يا به صورت ميان­ رشته­ اي و با حضور داوران متخصص مربوط، ارزيابي و داوري خواهد كرد.

  2- معيارهاي داوري عبارت است از: خلاقيت و نوآوري(70 امتياز)، ارزش علمي، فني و تخصصي (50 امتياز)، كاربرد و حل مسأله و يا امكان استفاده از آن در طرح­هاي كاربردي (50 امتياز) و مستندسازي علمي (30 امتياز).

  3- طرح­ها با كسب 170 امتياز از 200 امتياز از مرحله استاني به مرحله كشوري و از مرحله كشوري به مرحله نهايي راه خواهند يافت. براي سطوح پايين ­تر، تعيين امتياز براي برگزيده شدن در اختيار استان است.

  4- داور هر مرحله مجاز به داوری در مرحله بعد نمی ­باشد. تأكيد مي­گردد استادان/دبيران/هنرآموزان راهنما و مشاور، حق دفاع از طرح و داوری در زمینه علمی طرح مربوط را در هیچ ­یک از مراحل داوری ندارند.

  5- تعیین هر گونه سهمیه برای شهرستان­ها، مناطق و نواحی، گروه ­های علمی و نوع واحد آموزشي و ... در معرفی طرح­های منتخب، در هیچ مرحله ­ای مجازنمی ­باشد و طرح­ها صرفاً بر اساس معیارهای داوری جشنواره انتخاب و معرفی خواهند شد.

  6- براي طرح­هاي برگزيده در هر مرحله، تهيه فيلم مستند به مدت حداكثر پنج دقيقه از دفاعيه طراحان و ارائه جامع نوآوری­ ها و یافته­ های جدید یا کارکرد طرح (براي هر طرح به صورت جداگانه و با برچسب عنوان طرح، طراحان و استان) الزامي است.

  7- پژوهش­سراهای دانش­ آموزی با دانش ­آموزان و هنرجويان در انجام طرح­های جشنواره جوان خوارزمي، همکاری لازم را به عمل مي­ آورند.

  8- ارائه عكس و فيلم از فرايند اجراي نوزدهمين جشنواره در سطوح واحد آموزشي، پژوهش­سراهاي دانش آموزي، ادارات آموزش و پرورش شهرستان­ها، مناطق و نواحي و اداره كل آموزش و پرورش استان با "كيفيت مناسب و به صورت مستند" به ستاد جشنواره در زمان تحويل طرح­ها الزامي است.

  9- "مشخصات طرح­ها و طراحان كليه طرح ها به تفكيك شهرستان/منطقه/ناحيه"، برابر فرم Excel مندرج در وب­سايت جشنواره "به صورت كامل و دقيق تكميل"، و همراه ساير مستندات و مدارك به دبيرخانه جشنواره استان ارسال، تا به ستاد جشنواره ارائه شود. بنابراين، پژوهشسراهایدانش آموزي و ادارات شهرستان/منطقه/ناحيه، مشخصات دانش ­آموزان و هنرجويان شركت­ كننده را در فرم مذكور تكميل، تا در موعد مقرر، از طريق استان به ستاد جشنواره ارسال شود.

  پ- تقويم اجرايي بخش دانش­ آموزي نوزدهمين جشنواره جوان خوارزمي:

     

   

 • جمعه 1 اردیبهشت 1396
 • 1396/02/01

  ششمین سمینار علمی دانش‌آموزی

  ششمین سمینار علمی دانش‌آموزی با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی اردیبهشت‌ماه 96 برگزار می‌شود.

  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، علیرضا اقبالی مسئول برگزاری ششمین سمینار علمی دانش‌آموزی درباره برگزاری این رویداد بیان کرد: این همایش که در سال 96 ششمین دوره خود را برگزار می‌کند به طور اختصاصی برای نوجوانان دوره تحصیلی متوسطه اول و دوم و در رشته های زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، فیزیک و شیمی خواهد بود.

  مسئول برگزاری ششمین سمینار علمی دانش‌آموزی هدف از برگزاری این سمینار را پژوهش، تحقیق، کارآفرینی، ایده پردازی و حفظ اعتمادبه‌نفس و خودباوری در نوجوانان دانست که در 5 دوره گذشته نیز موفق عمل کرده است.

  وی بیان کرد: در دوره‌های گذشته این سمینار موفق عمل کرده است، مقالات ارزنده‌ای ارائه شده و در آنها شاهد ایده پردازی‌های خوبی بوده‌ایم. به طوری که برخی از شرکت‌کنندگان اختراعاتی داشتند و به انجمن نخبگان ایران معرفی شده‌اند.

  اقبالی با اشاره به این نکته که دانش آموزان تمام شهرهای ایران می‌توانند در این سمینار شرکت کنند گفت: با وجودی که شرکت‌کنندگان بیشتر از شهر تهران هستند اما دوره‌های گذشته از شهرهای تبریز، اصفهان، مشهد، شیراز و دیگر شهرها شرکت‌کننده داشته‌ایم. این شرکت‌کنندگان حتی روز سمینار به صورت پروازی شرکت می‌کنند.

  به گفته وی دوره گذشته 450 مقاله در این سمینار ارائه شد. امسال نیز پیش بینی می‌شود بیشتر از این تعداد مقاله در ششمین دوره سمینار دانش آموزی شرکت داشته باشد.

  مسئول برگزاری ششمین سمینار علمی دانش‌آموزی افزود: حضور مراکز علمی و تحقیقاتی می‌تواند این سمینار را تکمیل کرده و جنبه‌های گسترده‌تری به آن ببخشد تا در دوره‌های آینده مانند جشنواره خوارزمی گستردگی و دربرگیری بیشتری در میان علاقه‌مندان داشته باشد.

  وی دستاورد 5 دوره گذشته را تحقیق، پژوهش و تربیت افرادی که تحقیق و پژوهش را از دوره نوجوانی آغاز کرده‌اند دانست و بیان کرد: دانش آموزان از طریق این سمینار با روش تحقیق، روش‌های مقاله‌نویسی و ایده پردازی آشنا می‌شوند. به این صورت دیگر وقتی این افراد وارد دانشگاه می‌شود نیازی نیست از صفر برای تحقیق کردن شروع کنند.

  اقبالی ادامه داد: دانش‌آموزانی داریم که می‌توانند کارآفرینی کنند. از نظر جامعه آماری هم این رقم کم نیست. پس باید بتوان از طریق این سمینارها چراغ‌هایی روشن کرد. تا کنون هم این اقدام به نحوی صورت گرفته است.

  وی تاکید کرد: در فضای کنونی جامعه ما نسبت به تحقیق و پژوهش و مطالعه بی مهری‌هایی صورت گرفته است. هرکس بتواند در رشد این مسیر قدم کوچکی بردارد و تحقیق و پژوهش را زنده کند و برای دانش آموزان در راه کار، تحقیق انگیزه ایجاد کند می‌تواند منتهی به قدم‌های بزرگ شود.

  ششمین سمینار علمی دانش‌آموزی با حمایت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی اردیبهشت‌ماه 96 برگزار می‌شود. علاقه مندان تا پایان فروردین 96 برای ارسال مقالات به این سمینار مهلت دارند.